Ograničeni kapaciteti za obogaćivanje uranijuma najodgovorniji za povećanje cene
Cena nuklearnog goriva značajno je porasla u poslednje dve godine jer “usko grlo” za konverziju i obogaćivanje uranijuma – izazvano prvenstveno ruskom invazijom na Ukrajinu i embargom na uvoz uranijuma iz Rusije – nastavlja da utiče na lance snabdevanja, piše Nucnet
Navodi se takođe da prema podacima koje citira Financial Times iz kompanije za istraživanje nuklearnog tržišta, cene uranijum heksafluorida su od početka 2022. skočile četiri puta – na 68 dolara po kilogramu – dok su cene obogaćenog uranijuma više nego utrostručene – na 176 dolara.
Nasuprot tome, cena sirove rude uranijuma se samo udvostručila tokom ovog perioda, ukazujući na to da je uticaj procesa obogaćivanja na povećanje cene goriva presudan.
Transformacija iskopanog uranijuma u gorivo za nuklearni reaktor uključuje nekoliko koraka. Konverziju u koncentrat uranijuma – poznatog kao žuti kolač – u gas uranijuma (uranijumheksafluorid), obogaćivanje gasa da bi se povećala koncentracija izotopa uranijuma koji se koristi za fisiju, i na kraju pretvaranje obogaćenog uranijuma u pelete koje idu u reaktore.
Financial Tines je naveo i dominantnu rusku poziciju u konverziji i obogaćivanju uranijuma kao razlog za usporavanje lanaca snabdevanja. Rusija tako kontroliše 22% globalnih kapaciteta za konverziju i 44% kapaciteta za obogaćivanje, mada se ovaj udeo, moguće je, smanjio nakon američke zabrane uvoza nisko obogaćenog uranijuma proizvedenog u Rusiji ranije ove godine.
SAD, Francuska, Kanada i Kina imaju velike pogone za konverziju uranijuma, ali njihov trenutni kapacitet je i dalje nedovoljan da cene nuklearnog goriva budu stabilne nezavisno od ruskih snabdevanja.
Kompanije kao što su Orano i Urenco su kao odgovor pokušale da povećaju kapacitete za obogaćivanje kako bi smanjile ovo oslanjanje na Rusiju. ali Finantial Times navodi da se do sada niko nije obavezao na izgradnju novih kapaciteta za konverziju na zapadu, navodi Fajnenšel tajms.
Ali mi podsećamo da je pre samo nekoliko dana kompanija Orano najavila izgradnju postrojenja za obogaćivanje uranijuma u Ouk Ridžu u Tenesiju.
Ali podsećamo i na još jednu stvar: cena uranijuma nije od presudnog značaja za konačnu cenu električne energije dobijenu iz nuklearnih postrojenja: pošto cena goriva čini veoma mali deo operativnih troškova funkcionisanja nuklearne elektrane, radikalno povećanje cene uranijuma ne znači i radikalno povećanje cene konačnog proizvoda – električne energije.
S.A.