Foto: Climate Chance

Još šest zemalja potpisalo deklaraciju o utrostručenju nuklearnih kapaciteta 

Prva velika vest sa ovogdišnjeg COP29 sastanka: šest zemalja se pridružilo inicijativi o utrostručenju nuklearnih kapaciteta

Foto: Climate Chance
Foto: Climate Chance

U pitanju su El Savador, Kazakhstan, Kenija, Nigerija, Turska kao i sporna Republika Kosovo. 

U deklaraciji se navodi da zemlje prepoznaju potrebu za utrostručenjem kapaciteta nuklearne energije kako bi se postigla neutralnost gasova staklene bašte/ugljenika na globalnoj neto nuli do ili oko sredine veka i da bi zadržali ograničenje porasta temperature od 1,5°C. Deklaracija takođe navodi da bi nove nuklearne tehnologije mogle da pomognu smanjenju karbonskog otiska, da imaju potencijal dobrog uklapanja sa obnovljivim izvorima energije i da imaju fleksibilnost koja podržava dekarbonizaciju i izvan energetskog sektora, uključujući industrijske sektore.

Ova deklaracija je donesena još na prošlom COP-u prošle godine kada ju je potpisalo 25 zemalja. Nakon toga su je potpisale još i Jermenija i Hrvatska, što znači da deklaracija sada ima 31 zemlju potpisnicu. 

S.A.