Dijagram reaktora sa ključajućom vodom tokom punjenja gorivom. Foto: NRC, Wikimedia

Zaista ponovo radi Onagava 

Nuklearna elektrana Onagava ponovo je puštena u rad 

Dijagram reaktora sa ključajućom vodom tokom punjenja gorivom. Foto: NRC, Wikimedia
Dijagram reaktora sa ključajućom vodom tokom punjenja gorivom. Foto: NRC, Wikimedia

Kompanija je saopštila da je ponovo pokrenula blok 2 u fabrici u severoistočnoj japanskoj prefekturi Mijagi u utorak u 19 časova. 

Uprava prefekture Tohoku je u decembru 2013. podnela zahtev Upravi za nuklearnu regulaciju (NRA) za procenu bezbednosti reaktorske jedinice Onagava 2 kako bi se potvrdilo da protivmere primenjene u elektrani ispunjavaju nove bezbednosne standarde koji su uspostavljeni nakon nesreće u Fukušimi. U februaru 2020. godine, NRA je odobrila završni izveštaj o proveri i time otvorila put za ponovno pokretanje jedinice. Tohoku je morao da završi nadogradnju protivmera i dobije odobrenje svih gradskih vlasti u prefekturi pre ponovnog pokretanja jedinice.

Inače elektrana Onagava bila je najbliža nuklearna elektrana epicentru zemljotresa i cunamija 11. marta 2011, ali je pretrpela mnogo manju štetu nego njena “sestra bliznakinja” u Fukušimi. U oba slučaja reaktori su se automatski skremovali (ugasili) čim je detektovan zemljotres. Problem je međutim u tome što reaktori ne mogu jednostavno da se samo “ugase”: u jezgrima reaktora fisioni proizvodi nastavljaju prirodni proces raspada koji oslobađa toplotnu energiju – oko 6% ukupne termalne snage reaktora – i ta se toplota mora negde “odveseti” da ne bi došlo do topljenja reaktora, što znači da se reaktori neko vreme moraju hladiti čak i kad su ugašeni

U slučaju Onagave, potres je prekinuo većinu dalekovoda koji elektrani dopremaju električnu energiju, ali je preostali vod obezbedio dovoljno snage za hlađenje tri reaktora sa ključalom vodom (BVR) koji su nakon toga uvedeni u hladno gašenje. U Fukušimi, međutim, dizel motori koji su pokretali sistem za hlađenje u slučaju nužde su bili poplavljeni jer su smešteni u podrum zgrade, pa nije bilo moguće obezbediti adekvatno hlađenje reaktora što je dovelo do topljenja svih operativnih reaktora. Onagava se, za razliku od Fukušime, nalazi na uzvišenom nasipu više od 14 metara nadmorske visine pa je Onagava prošla bez incidenta. 

Inače Šimane jedinica 2 bi trebalo da postane drugi japanski BVR koji se ponovo pokreće uz dodatnih nekoliko reaktora sa vodom pod pritiskom koji su već pokrenuti: kompanija je objavila da je počela sa punjenjem goriva pre ponovnog pokretanja koje je planirano za decembar. 

S.A.