"Yellow cake" ("žuti kolač"), osnovna sirovina za dobijanje nuklearnog goriva za reaktore u kojima se troši uranijum. Foto: Wikimedia

Orano: zbog rastućih finansijskih problema Somair će obustaviti rad

Velike finansijske poteškoće sa kojima se rudnik Somair suočava primorale su kompaniju da prekine svoje aktivnosti u rudniku uranijuma Somair u Nigeru, saopštila je kompanija Orano 

"Yellow cake" ("žuti kolač"), osnovna sirovina za dobijanje nuklearnog goriva za reaktore u kojima se troši uranijum. Foto: Wikimedia
“Yellow cake” (“žuti kolač”), osnovna sirovina za dobijanje nuklearnog goriva za reaktore u kojima se troši uranijum. Foto: Wikimedia

U pitanju je za sada privremena mera, od kraja oktobra a preostala ograničena finansijska sredstva će prvenstveno biti iskorišćena za isplatu zarada zaposlenih i održavanje industrijskih objekata do kraja godine. 

Precizirajući o problemima Orano u saopštenju kaže da su od najava objavljenih prošlog jula, finansijske poteškoće rudarske kompanije Somair, podružnice grupe u kojoj Orano ima 63,4 procenta vlasničkog udela i koja upravlja rudnikom uranijuma Arlit u Nigeru, nastavile da rastu. 

U saopštenju se dodaje i da kompanija Sopamin, državna kompanija Nigera koja u Somair-u učestvuje sa 36,6 procenata vlasničkog udela, nije platio nijedan od svojih dugova rudarskoj kompaniji u poslednjih 15 meseci.

Nakon događaja od 26. jula 2023. i zatvaranja glavnog koridora za snabdevanje i izvoz, Orano i Somair su uložili sve napore da održe dijalog sa vlastima Nigerije i u međuvremenu su sproveli su kompenzacione mere kako bi obezbedili održavanje industrijskih objekata i opreme i održali punu zaposlenost i naknade za sve zaposlene, dok čekaju da se proizvodnja nastavi punim kapacitetom navodi se u saopštenju.

Na kraju se i dodaje da su, uprkos naporima Orana da pronađe alternativne mogućnosti za izvoz uranijuma koji proizvodi Somair i da ponovo pokrene komercijalne aktivnosti, svi predlozi upućeni nigerijskim vlastima ostali bez odgovora.

Grupa duboko žali zbog negativnog uticaja pogoršanja situacije SOMAIR-a na zaposlene i podizvođače i zabrinuta je zbog štetnih posledica koje bi to moglo imati na ekonomski, društveni i društveni razvoj regiona.

Podsećamo za kraj da je kompanija Orano još u julu saopštila da je pretrpela gubitke od 133 miliona evra od početka godine, prvenstveno zbog “degradiranog” političkog konteksta u toj zemlji i kao posledica nestabilne situacije u ovog afričkoj državi nakon državnog udara prošle godine. Kao posledica tog političkog događaja došlo je do otežanog uvoza materijala neophodnog za nastavak operacija i otežavanja operacija. 

Tako je krajem maja Niger potpuno povukao dozvolu za rudarenje za kompaniju Imouraren koja se nalazi u vlasništvu Orana i države Niger koja je obavavljala rudarenje u gorepomenutom rudniku Somair, što je dodatno otežalo poslovanje ove kompanije. 

S.A.