Bugarska: izuzeće od sankcija Rusiji u nuklearnom sektoru
Bugarska vlada odobrila je izuzeće od sankcija koje su uvedene Rusiji da bi se nuklearnoj elektrani Kozloduj dozvolila nabavka materijala i usluga za rad nuklearnih reaktorskih jedinica koje je projektovala Rusija, piše NucNet
Vladina pres-služba je saopštila da će ovo izuzeće omogućiti Kozloduju, jedinoj bugarskoj nuklearnoj elektrani, da nastavi da dodeljuje ugovore ruskim izvođačima radova i uvozi proizvode od gvožđa i čelika iz Rusije. Ovo izuzeće će ostati na snazi do isteka ugovora.
Prema bugarskoj novinskoj agenciji (BTA), s obzirom da je veliki deo opreme Kozloduja ruskog porekla, stanica se oslanja na ruske dobavljače za robu i usluge neophodne za njeno godišnje održavanje i rad njena dva komercijalna VVER-1000 reaktora sa vodom pod pritiskom jedinice.
Bugarska je poslednjih godina preduzela korake da smanji svoju zavisnost od Rusije tako što je promenila ugovore o snabdevanju gorivom za svoje reaktore, istražujući alternativne opcije pozadinskog servisiranja i zalagala se za izgradnju do dva AP1000 PVR-a kompanije Vestinghouse u Kozloduju.
Vladina odluka je usledila nakon sličnog izuzeća odobrenog u martu 2023. godine, koje je Kozloduju dozvolilo da uvozi robu i tehnologiju dvostruke namene iz Rusije za izvršenje ugovora u vezi sa radom nuklearne stanice.
Ovo izuzeće, međutim, najverovatnije se ne odnosi na nuklearno gorivo jer se ranije ove godine Bugarska odlučila da u Kozloduju koristi gorivo američke kompanije Vestinghaus koja je razvila gorivo koje se može koristiti u reaktorima VVER tipa koji su dizajnirani u Sovjetskom Savezu i Rusiji.
Kozloduj reaktorske jedinice 5 i 6 su u komercijalnom pogonu od 1988. i 1993 i obezbeđuju oko 40% bugarske proizvodnje električne energije. Obe jedinice su dobile produženi radni vek do 2027. i 2029. godine, a Bugarska namerava da ih koristi čak i nakon isteka ovog roka.
Evropska unija i druge zapadne zemlje uvele su nekoliko rundi sankcija različitim sektorima ruske ekonomije nakon invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022, ali do danas, EU nije uvela nikakve sankcije ruskom nuklearnom sektoru, pa Rusija ostaje jedan od najvećih izvoznika u ovom sektoru.
S.A.