Model reaktora Bushehr. Foto: Wikimedia

Iran: 20 gigavata do 2040

Organizacija za atomsku energiju Irana za sektor nuklearne energije istakla svoje planove je na jednom od sporednih događaja na Generalnoj konferenciji Međunarodne agencije za atomsku energiju u Beču, piše World Nuclear News 

Model reaktora Bushehr. Foto: Wikimedia
Model reaktora Bushehr. Foto: Wikimedia

Cilj zemlje je da do 2040. dostigne 20 gigavata kapaciteta nuklearne energije, a na sastanku se čulo da se odabir lokacije i planiranje vrši za neodređeni broj postrojenja. Ranije ove godine organizacija za atomsku energiju (Atomic Energy Organization of Iran – AEOI) je najavila početak rada na lokaciji u provinciji Hormozgan za koju kaže da će na kraju imati četiri nova nuklearna reaktora. Takođe je navedeno da Iran razvija nuklearno gorivo otporno na akcidente i razmatra projektovanje i izgradnju postrojenja za odlaganje niskog i srednjeg radioaktivnog otpada pre odlaganja i blizu površine.

Blok VVER ruskog dizajna kapaciteta 915 MVe već je u funkciji u Bušeru na obali Persijskog zaliva a planirana su još dva bloka sa blokovima VVER-1000 dizajna. Navedeno je i da će u bloku 2 – na kojem je rad počeo 2019., a “hvatač jezgra” instaliran ovog meseca – doći do kašnjenja jer instalianje reaktorske posude kasni 30 meseci, i da je fizičko puštanje u rad planirano za 2029. Plan za početak radova na bloku 3 je poslednji kvartal 2024. godine.

Što se tiče istraživačkog sektora, istaknuto je da se zamena istraživačkog reaktora snage 10 megavata IRR10 (Isfahan Research Reactor), radi „na osnovu stručnosti i znanja iranskih stručnjaka“, da je izgradnja počela 2022. godine i da se očekuje da će glavni zadatak biti ispitivanje goriva i proizvodnja radioizotopa a istaknuta je i primena istraživačkih reaktora za medicinsku upotrebu, kontrolu štetočina, zračenje, dezinfekciju i bezbednost hrane.

Na sastanku se takođe čulo da zemlja ima otvorene rudnike kao i fabriku za proizvodnju “žutog kolača” Ardakan i fabriku za ispiranje. Na sednici se čulo da je plan da se u narednih pet godina savlada tehnologija dizajniranja i proizvodnje goriva modernizovani istraživački reaktor Arak i „Energijski reaktor Darkhovein (IR-300)“ – predloženi domaći reaktor snage 300 MV.

A da bi se dostigao planirani kapacitet od 20 GV do 2040. godine, na sastanku je rečeno da su potrebni određeni koraci: istraživanje rudnika uranijuma na više od polovine površine Irana; projektovanje i izgradnja pogona za preradu rude uranijuma i pogona za proizvodnju žutog kolača; projektovanje i izgradnja postrojenja za konverziju za proizvodnju uranijum oksida; projektovanje i izgradnja postrojenja za proizvodnju cirkonijumske obloge, šipki za gorivo i gorivih sklopova za reaktore na laku vodu i pločasto gorivo za istraživački reaktor u Teheranu, uključujući kontrolu kvaliteta i testiranje pre zračenja; projektovanje i izgradnja infrastrukture za zračenje uzoraka goriva i ispitivanje efekata tog zračenja.

Na ovom događaju je istaknuto da se budući planovi tiču mirnodopske i miroljubive upotrebe nuklearne energije, i izneti su i detalji o oblastima saradnje sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju i Svetskom asocijacijom nuklearnih operatera u poslednjih 50 godina. 

S.A.