Ukidanje moratorijuma i u Švajcarskoj?
Švajcarska vlada je saopštila da će u budućem periodu najverovatnije ukinuti moratorijum na izradu nuklearnih postrojenja koji je izglasan 2018 godine
Moratorijum je na snagu stupio 2018, nakon i zbog nesreće u Fukušimi i u okviru paketa regulativa koji su tada usvojeni, Švajcarska je sebi za zadatak dala da se postepeno povuče iz upotrebe nuklearne energije. Ali je, izgleda, Švajcarska relativno brzo odlučila da ovaj moratorijum ukine zbog rastućih potreba zemlje i zbog toga što je prema njenoj proceni, nuklearna energija jedina kadra da obezbedi sigurno snabdevanje energijom.
Zato je ranije ove godine usvojen popularni akt – zakonski predlog koji je došao “odozdo”, dakle, kao popularna (“narodna”, mi bismo rekli) inicijativa – “Električna energija za sve u svakom trenutku (zaustavimo restrikcije)” (Electricity For Everyone At All Times (Stop Blackouts)). Izdvojmo još jednu stvar: Savezno veće je u jednom trenutku napomenulo da se „posljednjih godina situacija na tržištu električne energije i u energetskoj politici iz temelja promenila” zbog: klimatskih ciljeva i potražnje električne energije; nove elektrane na gas više nisu opcija; i geopolitičke neizvesnosti. Dakle, sasvim se jasno prepoznaje i povećanje potreba ali i to da obnovljivi izvori energije nisu sami po sebi kadri da obezbede sigurno i pouzdano snabdevanje.
Inače, u Švajcarskoj energiju proizvode tri nuklearne elektrane, sa ukupno četiri operativna reaktora: Beznau, Gosgen i Libštat. Od 1985. nuklearna energija učestvuje sa približno 40% električne energije Švajcarske a 2022. je proizvela 23 teravat-časa električne energije i učestvovala sa 37% ukupne proizvodnje električne energije u zemlji.
Švajcarska je specifična po još jednom osnovu: švajcarski reaktori imaju neograničen resurs – dakle regulatorno telo izdaje dozvolu bez vremenskog oročenja i prema švajcarskim zakonima oni mogu da budu operativni sve dok je to operisanje sigurno. Za razliku od većine ostalih država gde reaktorske jedinice obično dobijaju dozvole na trideset godina koje se onda produžavaju za po dvadeset ili deset godina, u Švajcarskoj reaktori rade bez ovih ograničenja.
Prednost ovakvog sistema je u tome što reaktorske jedinice ne moraju da prolaze ciklične procese ponovnog dobijanja dozvola (odnosno dozvola za produžavanje resursa), već se temeljne provere sistema dešavaju na osnovu realno postojećih operativnih karakteristika.
U izvesnom smislu, mada ne u potpunosti, u Švajcarskoj je, dakle, na snazi ono što se zove “tehnološki neutralni” (technology neutral) pristup bezbednosti nuklearnih postrojenja što je pristup koji se pokušava uvesti i u ostalim delovima sveta.
S.A.