USS Arkanzas tokom izgradnje. Podmornice ove klase će uskoro biti u sastavu Australijske mornarice. Ali nuklearne elektrane nisu prihvatljive kao deo energetskog sistema. Foto: Wikimedia

Australija: nuklearna energija nije prihvatljiva ali nuklearne podmornice jesu 

Australija je odlučila da izdvoji 8 milijardi dolara sredstava za renoviranje objekata u brodogradilištu u Hendersonu kako bi ga pripremila za prijem i kasnije isporuku podmornica na nuklearni pogon u okviru sporazuma AUKUS 

USS Arkanzas tokom izgradnje. Podmornice ove klase će uskoro biti u sastavu Australijske mornarice. Ali nuklearne elektrane nisu prihvatljive kao deo energetskog sistema. Foto: Wikimedia
USS Arkanzas tokom izgradnje. Podmornice ove klase će uskoro biti u sastavu Australijske mornarice. Ali nuklearne elektrane nisu prihvatljive kao deo energetskog sistema. Foto: Wikimedia

Australija će investirati 12 milijardi australijskih dolara (što je oko 8 milijardi američkih dolara) za nadogradnju objekata u brodogradilištu u Hendersonu, kao deo 20-godišnjeg plana da se ono pretvori u centar za održavanje buduće australijske flote podmornica na nuklearni pogon.

Australijska vlada ulaže ova sredstva nakon potpisivanja sporazuma 2021. godine sa Ujedinjenim Kraljevstvom i Sjedinjenim Državama – sporazuma pod nazivom AUKUS – o nabavci podmornica na nuklearni pogon. Prema tom sporazumu, Velika Britanija i SAD će obezbediti Kanberi podmornice na nuklearni pogon od naredne decenije kako bi se izborile sa rastućim uticajem Kine u indo-pacifičkom regionu.

Konkretno, sporazum AUKUS podrazumeva prodaju Australiji nekoliko nuklearnih podmornica klase Virdžinija koje se nalaze i u sastavu američke mornarice kao privremeno rešenje, dok će Velika Britanija i Australija zajednički dizajnirati izgraditi novu klasu podmornica AUKUS iako Australija nema infrastrukturu za servisiranje nuklearnih podmornica niti je do sada koristila nuklearne podmornice.

Ista ta vlada, međutim, odlučno odbacuje nuklearnu energiju, toliko odlučno da se to može uporediti i sa izvesnim zilotizmom. Nuklearna energija se na prošlim izborima za australijski parlament istakla kao jedna od ključnih predizbornih tema – sa tim da je opoziciona grupacija stranaka desnog centra podržavala ideju nuklearne energije u Australiji i ukidanje memoranduma na izgradnju nuklearnih postrojenja dok se vladajuća laburistička partija zalagala za prevashodno održive izvore energije. A imamo utisak da je celokupni državni aparat angažovan u kritici nuklearne energije, uključujući tu i redovne CSIRO izveštaje koji u temeljno kritikovani od strane stručne javnosti.

Pa tako ovu vest stavljamo u registar primera jednog veoma savremenog političkog cinizma: laburistička vlada koja iz sve snage odbija mirnodopsku upotrebu nuklearne energije, u isto vreme izdvaja ogromne količine novca za upotrebu nuklearne energije u vojne svrhe.   

Izvor: DW

S.A.