Rosatom i CNNC grade nuklearke u Kazahstanu
Ruska državna nuklearna korporacija Rosatom i državna Kineska nacionalna nuklearna korporacija (CNNC) angažovane su da vode odvojene konzorcijume za izgradnju prvih nuklearnih elektrana u Kazahstanu, saopštila je u subotu agencija za atomsku energiju te zemlje a prenosi Geonews

U saopštenju u subotu, kazahstanska agencija za atomsku energiju, osnovana u martu ove godine, nazvala je predlog Rosatoma „najoptimalnijim i najpovoljnijim“ i rekla da je počeo rad na stvaranju uslova za investiranje. Generalni direktor Rosatoma, Aleksej Lihačov, pozdravio je vest, rekavši da će Rosatomova elektrana biti „zasnovana na najnaprednijem i najefikasnijem dizajnu na svetu“.
Što se tiče lokacije, sada se zna i to: elektrana sa dva reaktora biće izgrađena u selu Ulken, oko 400 km severozapadno od Almatija a Lihačov je još rekao da će tu biti izgrađeni reaktori VVER-1200 – reaktori moderirani i hlađeni vodom pod pritiskom, 3+ generacije – koje rosatom već izvozi i koristi u Rusiji.
Sa druge strane, kineska nacionalna nuklearna korporacija će sa Kazahstanom potpisati odvojeni ugovor za izgradnju još dve energetske jedinice u drugoj nuklearnoj elektrani.
Inače, u oktobru prošle godine Kazahstanci su na referendumu, koji je podržao njegov predsednik, glasali za izgradnju nuklearnih elektrana. Plan je da do 2035 Kazahstan ima 2,4 gigavata nuklearnih kapaciteta. Na tender su se javili – pored Rusije i Kine, još i EDF i Južnokoresjke kompanije, a pre samo nekoliko nedelja Eurasianet je pisao da Kineski predlog, zbog povoljne cene, ima određenu prednost.
Inače, Kazahstan još od 1999 godine i zatvaranja neverovatno naprednog reaktora BN-350 – koji spada u kategoriju takozvanih “brzih” reaktora i koji se koristio za desalinizaciju vode – nema nikakve nuklearne kapacitete i pored toga što je za veliku marginu jedan od najvećih svetskih proizvođača uranijuma.
S.A.
