GEN grupacija: mali modularni reaktori nisu dobar izvor za Sloveniju
GEN grupacija – grupacija koja okuplja slovenačke kompanije koje se bave proizvodnjom električne energije – ocenila je u najnovijem izveštaju da tehnologija malih modularnih reaktora nije primenjiva za energetske potrebe Slovenije u budućnosti i zalaže se za investiranje u dokazane i isprobane tehnologije reaktora velikog kapaciteta.
“Na osnovu analize podobnosti upotrebe SMR tehnologije za projekat JEK2, zaključujemo da bi u željenim vremenskim okvirima odluka za ovu tehnologiju bila rizičnija nego za veću PVR elektranu” precizno se i jasno navodi u izveštaju.
U izveštaju se navodi da u odnosu na reaktore velikog kapaciteta, elektrane sa malim modularnim reaktorima bi imale manji finansijski rizik, ali ekonomski pokazatelji opravdanosti investicija (neto cena, stopa prinosa i period povratka investicija) su lošiji u odnosu na reaktore velikog kapaciteta. Razlog lošijih pokazatelja ekonomske opravdanosti investicije je uglavnom takozvana “ekonomija obima”. A da bi se kompenzovao ovaj nedostatak, u izveštaju se procenjuje da bi postrojenja sa malim modularnim reaktorima morala u potpunosti da iskoriste potencijalne prednosti eventualne serijske proizvodnje. Isti izveštaj procenjuje da bi vreme potrebno za uspostavljanje serijske proizvodnje i lanaca snabdevanja trajao najmanje 20 godina.
Izveštaj je izdvojio određene prednosti dizajna malih modularnih reaktora: Jednostavan/pojednostavljen dizajn; fabrička (serijska) proizvodnja; inherentna i pasivna bezbednost ovih dizajna; veća fleksibilnost priključenja na elektroenergetski sistem i veća mogućnost priključenja na OIE u različitim hibridnim sistemima. Što se tiče najozbiljnije ekonomske prednosti – potencijala serijske proizvodnje – izdvojeni su kraće vreme izgradnje na licu mesta; manji ekonomski rizici; ekonomija masovne proizvodnje (economy of scale) i niži kapitalni troškovi.
U isto vreme, nabrojane su i mane ovog koncepta: takozvani FOAK (First Of A Kind – prvi takve vrste) problem (dakle rizici povezani sa bilo kojom novom tehnologijom); činjenica da ova tehnologija još nije testirana; to što tehnički zahtevi još nisu standardizovani (nijedan dizajn još nije dobio evropski sertifikat); procedure licenciranja će u početku biti duge; za početne projekte se očekuju duža vremena izgradnje; lanci snabdevanja još nisu uspostavljeni; nedostatak znanja i iskustva u oblasti SMR tehnologije; ekonomski efekti masovne proizvodnje u narednih 10 godina još neće biti prepoznatljivi; nedostatak ekonomije obima i veća specifična zauzetost površine (izrađeno jednostavno u računici metara kvadratnih potrebnih za proizvodnju određene količine energije).
U izveštaju se navodi da je razvoj ove tehnologije veoma dinamičan, obećanja su velika, ali napredak u poslednjoj deceniji još nije ubedljiv za investitore. Dobre tehničke i ekonomske pretpostavke tehnologije malih modularnih reaktora još uvek nisu dokazane u praksi. Trenutno su u toku samo projekti SMR elektrana koji su u suštini “prvi u svojoj klasi” (FOAK). Uz to, tehnologija malih modularnih reaktora još nije komercijalno dostupna na tržištu, a konkurentnost tržišta je za investitore veoma važna. U poređenju sa tehnologijom reaktora velikog kapaciteta, tehnologija malih modularnih reaktora je trenutno na nižem nivou sofisticiranosti i konkurentnosti.
Analiza poređenja projektovanog vremenskog okvira projekta JEK2 sa projektovanim razvojem tehnologije SMR reaktora pokazala je da će u vreme očekivanog potpisivanja ugovora (2028. godina) operativna i u komercijalnoj upotrebi biti samo tri dizajna SMR reaktora, još tri u izgradnji, kao i da čak i tokom očekivanog vremena izgradnje JEK2, serijska proizvodnja SMR reaktora ne bi bila dostupna. Kao rezultat toga, u slučaju izbora SMR tehnologije, morao bi biti izgrađen FOAK reaktor, koji je generalno skuplji i povezan sa većim rizicima i kašnjenjima u implementaciji.
Rizici u oblasti licenciranja, plasmana i ekonomije su takođe preveliki u slučaju FOAK projekata. Svi rizici proizvodnje električne energije se prenose na potrošače, što Slovenija zbog svoje veličine ne može sebi da priušti.
Iako upotreba SMR tehnologije za projekat JEK2 nije pogodna u željenim vremenskim okvirima, GEN grupa će nastaviti da intenzivno prati razvoj tehnologije SMR reaktora. Praćenje daljeg razvoja je važno i sa stanovišta donošenja informisane odluke, koja je osnova za kvalitetan i konkurentan razvoj grupe. Za period od narednih 10 do 15 godina, odluka za SMR umesto klasične PVR elektrane bila bi previše rizična.
Slovenački projekat JEK2 je projekat izgradnje nove nuklearne elektrane sa jednom ili dve reaktorske jedinice, kapaciteta do 2400 MV, pored postojeće nuklearne elektrane Krško, koja ima reaktor sa vodom pod pritiskom (PWR) snage 696 megavata koji proizvodi oko jedne trećine električne energije u zemlji i koja se nalazi u suvlasništvu sa susednom Hrvatskom.
Premijer Robert Golob obavezao se da će održati referendum o projektu pre nego što on napusti položaj, i predložio je da bi glasanje moglo da se održi kasnije 2024. godine, uz prethodno objavljivanje osam ključnih studija i dokumenata kako bi se „građanima omogućilo da donesu informisanu odluku“. Prema trenutnom planu konačna će se odluka doneti 2028. godine, a izgradnja bi počela 2032. godine.
S.A.