Kairos Power. Foto: Kairos Power

Početak radova na prvom reaktoru četvrte generacije u SAD 

Kompanija Kairos Power saopštila je da su otpočeli radovi na izradi demonstracionog reaktora male snage “Hermes” u Ouk Ridžu u Kaliforniji

Kairos Power. Foto: Kairos Power
Kairos Power. Foto: Kairos Power

Ovaj reaktor bi, ukoliko sve bude išlo po planu, trebalo da bude prvi reaktor četvrte generacije u SAD i prvi koji nije reaktor sa lakom vodom u poslednjih pedeset godina.

Reaktor Hermes neće proizvoditi električnu energiju i biće iskorišćen isključivo za dobijanje podataka o funkcionisanju i karakteristikama ovog koncepta. Prema planu kompanije, trebalo bi očekivati da ovaj reaktor u pogon bude pušten 2027 godine. Inače u pitanju je veoma napredni dizajn: visokotemperaturni reaktor hlađen tečnim fluorom i proizvod je dugogodišnjeg zajedničkog rada ove kompanije i njenih partnera na projektu, među kojima je i Nacionalna laboratorija u Ouk Ridžu – koja je inače vodeća svetska naučna institucija kada je teč o naprednim nuklearnim tehnologijama, Nacionalna laboratorija u Ajdahu i drugi. 

Detalje ovog projekta možete pogledati i na web stranici NRC.

Plan kompanije je da nakon testiranja ovog reaktora i pre dizajniranja reaktora velikog kapaciteta, izgradi i demonstracioni reaktor Hermes 2 koji bi proizvodio električnu energiju, ali bi bio veoma male snage (35 megavata termalne snage). 

Nacionalna regulatorna komisija (National Regulatory Comision – NRC) je izdala građevinsku dozvolu za Hermes još prošlog decembra a Kairos je podneo zahtev za građevinsku dozvolu i za probni reaktor Hermes 2 za proizvodnju električne energije, koji će takođe biti izgrađen u Ouk Ridžu. Ranije ovog meseca, regulatorno telo je najavilo i završetak svoje konačne procene bezbednosti za Hermes 2, završavajući reviziju dizajna skoro četiri meseca pre roka i koristeći oko 60% manje resursa nego što se očekivalo, zahvaljujući lekcijama naučenim iz ranijeg procesa za Hermes 1.

Inače, reaktori četvrte generacije su veoma zanimljiva tema, i u buduće ćemo više pažnje obratiti na nju. Sem SAD reaktori se razvijaju i u Rusiji, Kini, Francuskoj, Indiji i drugim mestima. A iz Indije je upravo stigla jedna veoma zanimljiva vest koju ćemo obraditi sutra. 

S.A.