Javne konsultacije o nacrtu strategije za razvoj energetike do 2040.

Danas se u Beogradu održao prvi krug javnih konsultacija o sadržini nacrta strategije za razvoj energetike do 2040.

Sa današnjih konsultacija. Arhiva autora

Na ovim konsultacijama, predstavnici ekspertske grupe koja je izradila nacrt ove strategije su predstavili tekst i sadržinu strategije dok su zainteresovani građani imali prostor da upute komentare, predloge i javne kritike na tekst nacrta. 

Zadržaćemo se na analizi onog dela koji se specifično nas tiče – delu strategije koji se bavi nuklearnom energijom (i koji možete naći na stranici 73 dokumenta). Odeljak je kratak i prvenstveno opisuje trenutnu situaciju i kontekst u kojem se ovo pitanje u nas trenutno razmatra. Navodi se tako da je u našoj državi još uvek na snazi moratorijum iz 1989. na izgradnju nuklearnih postrojenja te su u nas kadrovski kapaciteti relativno mali. Takođe se navodi da uvođenje nuklearne energije u energetski miks znači i povećanje zavisnosti, ali se ističu i prednosti nuklearne energije: niski karbonski otisak i pouzdanost ovog izvora energije. 

Kao mogući oblici uvođenja nuklearne energije u energetski miks navode se reaktori vellikog kapaciteta (1000 do 1500 megavata) kao i mali modularni reaktori snage do (uobičajeno) 300 megavata. Takođe se u strategiji navodi da će se u budućnosti i ukoliko dođe do ubacivanja nuklearne energije u energetski miks Srbije – posebna pažnja morati obratiti na bezbedno odlaganje otpada. 

Pored toga, strategija beleži tri koraka u uvođenju nuklearne energije u energetski miks (ukoliko se za to budemo odlučili): razmatranja, pripremne radove i tek na kraju aktivnosti na realizaciji eventualne prve nuklearne elektrane. 

Pa ipak, prilikom predstavljanja plana u budućim projekcijama (do 2040) nuklearni kapaciteti se ne vide, što ostavlja prostora za spekulacije da bu u nas prva nuklearna elektrana mogla da počne sa radom tek nakon 2040. 

Sa današnjih konsultacija. Arhiva autora
Sa današnjih konsultacija. Arhiva autora

Teško je u ovako kratkoj formi navesti sve kritičke osvrte koji su se u delu konsultacija koji je bio posvećen intervencijama i komentarima zainteresovanih građana pa od glasova koji su se kritički osvrtali izdvojimo da su se čuli glasovi sa oba spektra te – usudićemo se da kažemo – buduće rasprave: od toga da je nuklearnea energija nepotrebna i skupa pa do toga da je potrebna i nužna. 

Pored toga, izdvojmo i komentare koji su se kritički odnosili prema sadržini strategije: prema mišljenju jednog od građana koji su iznosili svoje mišljenje, strategija potcenjuje naše kapacitete jer postoji prostor i obrazovna struktura za obučavanje sasvim dovoljnog broja kadrova sledećih godina dok je spekulacija o modularnim reaktorima preuranjena jer ove tehnologije još uvek u svetu nisu sazrele. 

Podsećamo da će se javna rasprava povodom ovog nacrta sprovesti u periodu od 15. jula do 15. avgusta ove godine, a pored Beograda, javne će se konsultacije organizovati i u Regionalnoj privrednoj komori u Nišu 30. jula i Regionalnoj privrednoj komori u Novom Sadu 31. jula. 

Do 15. avgusta građani mogu poslati svoje komentare poslati putem formulara koji mogu pronaći na sajtu vlade. 

S.A.