Francuski EDF odustao od daljeg razvoja NUWARD reaktora?
Francuska kompanija EDF po svemu sudeći odustala je od daljeg razvoja i rada na NUWARD-ovom projektu – jednom od predloga za mali modularni reaktor
Kao razlozi za ovo odustajanje navedeni su strah od potencijalnih visokih troškova i određeni konstrukcioni problemi. Takođe se saznaje i da će se kompanija NUWARD – inače podugovarač EDF-a – vratiti “za crtaću tablu” i krenuti u razvoj potpuno novog dizajna.
Ovo je potvrđeno i za Rojters kojima su se zvaničnici EDF-a obratili mejlom i potvrdili da EDF jeste odustao od daljeg razvoja, mada tom prilikom nisu precizirali da li će to uticati na cene ili rokove dostave koji su obećani na početku razvoja. Prema rojtersovom izvoru – ova odluka ja donešena nakon razgovora sa kompanijama (Vattenfall, CEZ and Fortum) koje su bile zainteresovane za eventualnu kupovinu i koje sada iznose strah od eventualnog povećanja cene u budućnosti te su izrazile spremnost da u budućnosti ipak investiraju u dokazane tehnologije koje će proizvoditi električnu energiju koja bi koštala između 70 i 100 eura po megavatčasu.
Inače, mali i modularni reaktori se intenzivno razvijaju poslednjih decenija sa obećanjima o manjoj ceni instaliranja i eksploatacije, povećane sigurnosti i olakšanog finansiranja (kao i još nekim argumentima), ali je njihov razvoj veoma spor i jako mali broj dizajna se nalazi u funkciji ili se nalaze blizu te faze razvoja. Istraživanje koje je uradila australijska agencija CSIRO pokazuje da bi električna energija iz ovakvog tipa reaktora bila zapravo skuplja od električne energije dobijene iz reaktora velikog kapaciteta. A neka druga istraživanja pak pokazuju da je njihov razvoj veoma spor i skup.
No, i mi imamo nekih nedoumica: u mejlu koji je direktor EDF-a poslao Rojtersu tvrdi se da se „preorijentacija sastoji od razvoja dizajna izgrađenog isključivo od proverenih tehnoloških blokova (misli se na “blokove” razvijenih i poznatih tehnologija. Prim. prev). On će ponuditi bolje uslove za uspeh olakšavajući tehničku izvodljivost“ (da opet ne bude zabune, u originalu stoji ovako: “The reorientation consists of developing a design built exclusively from proven technological bricks. It will offer better conditions for success by facilitating technical feasibility”). Ali, ako pogledamo u dostupne tehničke detalje ovog projekta – zaključilo bi se da je u pitanju dizajn koji je već izgrađen od koliko-toliko “proverenih tehnoloških blokova” – NUWARD dizajn je reaktor sa vodom pod pritiskom (slično kao Rosatomov RITM, NjuSkejl ili Rols&Rojs dizajn) snage 340 megavata (zapravo dve reaktorske jedinice unutar jedne zgrade (containment) koje “dele” instalacije).
Što se tiče budućnosti francuskih malih modularnih reaktora, postoji nekoliko mogućnosti: na prvom mestu neko partnerstvo sa nekom kompanijom koja je u istraživanju tehnologije malih modularnih reaktora ili koncentrisanje na poboljšanje karakteristika već postojećih dizajna reaktora velikog kapaciteta.
Ova je informacija u izvesnom smislu važna i za nas: pre nekoliko meseci najavljeno je razmatranje tehnologije malih i modularnnih reaktora kao jedne od mogućih opcija kada je u pitanju uvođenje nuklearne energije u naš energetski miks Srbije, a nedugo zatim potpisan je i memorandum upravo sa francuskom unutar kojeg je bilo reči upravo o saradnju na polju energetike.
S.A.