Terrapower: početak radova (ili nove marketinške kampanje?)
Kompanija TerraPower započinje izgradnju svog naprednog projekta malog modularnog reaktora u Vajomingu
Kompanija TerraPower saopštila je da je započela radove na izgradnji njihovog predloga za mali modularni reaktor u gradu Kemereru u državi Vajoming i nada se da će upravo ovaj projekat doprineti oživljavanju interesovanja za nuklearnu energiju.
Ovaj grad se nalazi se u Vajomingu i odabran je iz niza razloga, prvenstveno zbog toga što je u njemu bila locirana termoelektrana na ugalj pa njegova populacija – kako to kaže jedan od funkcionera kompanije – ima visok “energetski IQ”. Odnosno, manje fensi rečima, veliki deo populacije je adekvatno obrazovan i ima tehnička znanja koja su potrebna ovoj industriji.
Inače, u centru ovog projekta se nalazi napredni reaktor brzog spektra hlađen natrijumom, dakle znatno napredniji dizajn nego u konkurentskim kompanijama, na prvom mestu Njuskejl projekat u čijem se centru, pak, nalazi reaktor hlađen i moderiran lakom vodom pod pritiskom.
Inače, jedan od glavnih investitora ovog projekta je Bil Gejts, jedan od najbogatijih ljudi u svetu trenutno i čini se da većina članaka koji su ovu vest preneli, insistira više na imenu ovog preduzetnika no na karakteristikama samog projekta: u naslove ove vesti ime Bila Gejtsa ali ne i kompanije TerraPower su stavili New York Times, AP, PBS News Hour, The New Economic Times, Newsweek i Quartz (a pogledali smo samo jednu stranu na gugl pretrazi).
I tu nastaju problemi. Jer vest je svetinja a komentar je slobodan – i mi ćemo se za trenutak baciti na kratku analizu i kratki komentar ovog fenomena.
Pogledajmo medijsku opremu ove vesti u medijima koji su je nešto detaljnije ispratili, i tu posebno mislimo na način na koji ju je preneo Yahoo!finance. U jednom trenutku u tekstu na ovom mediju našli smo sledeću formulaciju: “radovi koji su započeli u ponedeljak za cilj imaju da pripreme teren da bi TeraPower mogao da izgradi reaktor što je brže moguće ukoliko mu dozvole budu odobrene” (da ne bude zabune, evo i u originalu: “The work begun Monday is aimed at having the site ready so TerraPower can build the reactor as quickly as possible if its permit is approved”).
Dakle, iz ovog dela teksta bi se sasvim lako moglo zaključiti da bi sam projekat bio veoma brzo finiširan ukoliko ga ne budu ukočile nekakve dozvole i regulatorna tela. No tu leži i mali problem – regulacija u ovoj industrijskoj grani je sve samo ne višak, a iz rečenice bi se moglo na prečac zaključiti i da je problem ne u tehnologiji kao takvoj već ponajpre u regulaciji. Kao da bi sve išlo brže i lakše samo da nije regulacije koja, eto, koči neki tehnološki napredak koji je tu, samo nam, eto, regulacija ne dozvoljava da ga i konačno dostignemo. Ukombinovano i sa činjenicom da je najveći investitor kompanije paragon ideologije preduzetništva Bil Gejts i da baš to gotovo svaki medij koji bilo kakvu vest o ovom projektu prenosi podcrtava (a usled ovog intenziteta navođenja gejtsovog imena rekalo bi se da većina gorepomenutih medija na vest ne bi ni obratila pažnju da nema tog prisustva jednog od najbogatijih ljudi) – izgleda da se u ovoj kratkoj i naizgled beznačajnoj rečenici zapravo sakrila suština problema projekata malih i/ili modularnih reaktora.
Više su prilagođeni medijskoj manipulaciji i “šerabilnosti” nego nečemu drugom, javna se percepcija udešava tako da eksploatiše već postojeće i stabilne trope i medijske formacije (kao što je, u ovom slučaju, “država loša, preduzetnici dobri”). A to sve uzeto ukupno, nije baš najbolje za ovu industrijsku granu – jer projekti izgrađeni oko marketinških kampanja ipak bolje prodaju no što proizvode – a ne bi bilo dobro da na kraju procesa bude rezultat koji će radikalno podbaciti u odnosu na obećanja.
Izgleda da ćemo uskoro morati ozbiljnije da se pozabavimo upravo malim i/ili modularnim reaktorima.
S.A.