Kudankulam. Foto: Wikimedia

Indija: Instalirana reaktorska posuda na petom bloku NE Kudankulam

Na petom bloku indijske nuklearne elektrane Kudankulam uspešno je montirana reaktorska posuda teška 320 tona, čime je projekat izgradnje reaktora tipa VVER-1000 ušao u novu fazu

Kudankulam. Foto: Wikimedia
Kudankulam. Foto: Wikimedia

Reaktorsku posudu je proizvela fabrika „Atomaš”, koja posluje u okviru mašinske divizije ruske državne korporacije Rosatom u Volgodonsku, a na gradilište u Indiji isporučena je tokom 2025. godine. Instalacija je izvedena takozvanom open top metodom – preciznim podizanjem teškom dizalicom kroz otvoren krov reaktorske zgrade, pre nego što je montirana zaštitna kupola (nažalost, ovog puta nismo sigurni da smemo da koristimo fotografije samog procesa koji je fascinantan i za videti – pa preporučujemo i da potražite na pretraživaču). Isti metod rusko-indijski tim primenio je i tokom izgradnje trećeg i četvrtog bloka na ovoj lokaciji.

Nakon montiranja reaktorske posude, stečeni su uslovi za ugradnju ostale ključne opreme nuklearnog parogeneratorskog postrojenja, što uključuje parogeneratore, glavne cirkulacione pumpe, cevovode glavnog cirkulacionog kruga, kompenzator pritiska i rezervoare sistema za hitno hlađenje jezgra.

Projekat nuklearne elektrane Kudankulam realizuje se na osnovu međuvladinog sporazuma Indije i Rusije iz 1988. godine. Prva dva bloka sa reaktorima VVER-1000, koji su u vlasništvu i pod operativnom kontrolom Indijske korporacije za nuklearnu energiju (NPCIL), povezani su na mrežu 2013. odnosno 2016. godine. Prema podacima Rosatoma, ova dva bloka su do aprila 2026. godine generisala više od 127 milijardi kilovat-časova električne energije.

Trenutno je u toku izgradnja još četiri reaktora istog tipa: radovi na drugoj fazi (blokovi 3 i 4) započeti su 2017. godine, dok je izgradnja blokova 5 i 6 počela 2021. godine. Kada svih šest jedinica bude u punom pogonu, elektrana Kudankulam će pokrivati značajan deo energetskih potreba savezne države Tamil Nadu, koja broji 72 miliona stanovnika, dok će se ostatak struje distribuirati u druge države preko južne indijske mreže.

Iz korporacije NPCIL je saopšteno da je radom prva dva bloka do sada izbegnuta emisija od oko 112 miliona tona ugljen-dioksida. Pored šest reaktora koji su u pogonu ili u izgradnji, u planu je i četvrta faza projekta koja predviđa potencijalnu izgradnju još dva naprednija reaktora tipa VVER-1200 (blokovi 7 i 8).

Izvor: World Nuclear News 

S.A.