Foto: Wikimedia

Američka agencija sa svog sajta uklonila fosilna goriva kao uzrok globalnog zagrevanja 

Američka agencija za zaštitu životne sredine (Environmental Protection Agency – EPA) uklonila je svako pominjanje fosilnih goriva – koja naučna zajednica identifikuje kao glavni pokretač globalnog zagrevanja – sa svoje internet stranice koja objašnjava uzroke klimatskih promena, piše Euronews

Foto: Wikimedia
Foto: Wikimedia

Sajt sada primarno navodi prirodne fenomene, poput promena u Zemljinoj orbiti, solarne aktivnosti i vulkana, iako proračuni naučnika pokazuju da je gotovo celokupno zagrevanje u poslednjem veku posledica ljudske aktivnosti, prvenstveno sagorevanja uglja, nafte i gasa oko čega postoji globalni naučni konsenzus.

Naučnici i bivši zvaničnici oštro kritikuju promenu retorike na zvaničnim stranicama Agencije za zaštitu životne sredine (EPA), nazivajući to „skrivanjem istine“ i „povratkom u kameno doba“, jer ova promena je izazvala talas ogorčenja među stručnjacima. Daniel Swain, klimatski naučnik sa Univerziteta u Kaliforniji, ističe da su linkovi ka rizicima i indikatorima klimatskih promena na sajtu sada neispravni, što direktno pogađa edukatore i javnost koji su koristili ovaj resurs. „Ignorisati zagađenje fosilnim gorivima kao pokretačku snagu klimatskih promena je isto kao pretvarati se da cigarete ne izazivaju rak pluća“, izjavio je Jeremy Symons, bivši savetnik EPA.

Jane Lubchenco, bivša šefica Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOAA) u Obaminoj administraciji, nazvala je ovaj potez „skandaloznim lažiranjem podataka“, naglašavajući da građani imaju pravo na istinu o stvarima koje utiču na njihovo zdravlje i bezbednost.

Ali aktuelna administracija SAD se brani i to veoma agresivno. Pa je tako sadašnja portparolka EPA, Brigit Hirsch, u zvaničnom imejlu poručila da je fokus nove administracije na „Pokretanju velikog američkog povratka“ (Great American Comeback), a ne na „levičarskim političkim agendama“. „Ova agencija više ne prima naređenja od klimatskog kulta. Za sve one koji paniče, sajt je arhiviran i dostupan javnosti“, navela je Hirsch. 

Bivša republikanska guvernerka Christie Todd Whitman, koja je vodila EPA u vreme Georgea W. Busha, izjavila je da Amerika zbog ovoga „izgleda smešno“ pred ostatkom sveta koji preduzima korake ka tranziciji. „Možete odbijati da pričate o tome, ali to neće nestati. Samo se vraćamo unazad, u kameno doba“, rekla je Whitman.

A Marcia McNutt, predsednica Nacionalne akademije nauka, podsetila je da postoji potpuni konsenzus vodećih stručnjaka: „brojni izveštaji potvrđuju da se klima menja kao rezultat ljudskih aktivnosti. Važno je da javnosti budu predstavljene sve činjenice.“

Ovaj potez EPA dolazi nakon što je ranije ove godine sa vladinih sajtova uklonjena i Nacionalna klimatska procena, što ukazuje na sistemsku promenu u načinu na koji se naučni podaci o životnoj sredini komuniciraju u SAD, a mi vest izdvajamo – iako nema direktne veze sa nuklearnom energijom – jer reflektuje ozbiljan problem koji trenutno postoji u SAD: sadašnja administracija veoma aktivno radi u korist industrije fosilnih goriva kroz veoma aktivnu destabilizaciju utvrđenih činjenica, što je veoma zabrinjavajuće.

Izvor: Euronews

S.A.