DOE predstavio dopunu “liftoff” izveštaja
Ministarstvo za energetiku (Department of Energy) Sjedinjenih država lansirao je dopunu izveštaja “Pathways to Commercial Liftoff – Advanced Nuclear”
Dopunu izveštaja motivisale su tendencije proteksih meseci kao što je naglo povećanje interesa za nuklearnu energiju, pojačano interesovanje za postojeću flotu i najava reaktivacije nekih nuklearnih nuklearnih elektrana kao i pojačana potražnja za AP1000 dizajnom reaktora.
DOE je objavio dopunu izveštaja u ponedeljak u isto vreme kada je najavio skoro 3 milijarde dolara saveznih garancija zajma i grantova za podršku ponovnom pokretanju nuklearne elektrane Palisades u Mičigenu, koja je zatvorena 2022.
Od objavljivanja poslednjeg izveštaja, nagli porast potražnje za električnom energijom povećao je i interesovanje za nuklearnu energiju, kaže se u izveštaju. A veliki deo rasta potražnje za energijom zapravo je onnaj porast koji uzrokuju veliki data centri tehnoloških kompanija.
„Komunalne kompanije su 2022. gasile nuklearne reaktore; 2024. produžavaju rad reaktora na 80 godina, planiraju da povećaju kapacitet i ponovo pokreću ranije zatvorene reaktore“, navodi se u izveštaju.
U samom izveštaju se navodi da nuklearne tehnologije pružaju mogućnost dekarbonizacije mreže i proizvode električnu energiju bez ugljenika, obezbeđuje pouzdanu energiju snagu koja dopunjuje obnovljive izvore energije, ima niske zahteve za korišćenjem zemljišta i ima niže zahteve za prenos od distribuiranih ili ograničenih izvora proizvodnje, kao što nudi visoko plaćene poslove i značajne regionalne ekonomske koristi.
Izveštaj takođe navodi i benefite unifikacije nuklearne flote: ako bi se u buduće izgradilo pet ili deset reaktora istog dizajna, cena bi se uveliko smanjila usled takozvane “ekonomije obima”.
Izveštaj identifikuje i određene moguće probleme u budućoj inkorporaciji nuklearnih tehnologija. Glavna prepreka posvećenosti nuklearnim projektima koju navode mnogi potencijalni kupci su troškovi ili rizik od prekoračenja troškova, ali mere koje uključuju deljenje troškova za smanjenje barijera ulasku, bilo među kompanijama iz privatnog sektora ili sa vladom, i obezbeđivanje isporuka u okviru budžeta kroz poboljšana procena troškova i primena najboljih praksi mogu pomoći da se ovo prevaziđe, navodi se u izveštaju.
Još jedna prepreka identifikovana u izveštaju je nedostatak infrastrukture za isporuku nuklearnih i megaprojekata u SAD, i navodi se da se to u budućnosti mora rešiti.
Kada je reč o troškovima, navodi se u izveštaju, reaktori velikog kapaciteta obezbeđuju upravo tu ekonomiju obima, pri čemu su troškovi proizvodnje u postrojenjima sa više jedinica 30% jeftiniji po nego u elektranama sa jednom jedinicom – a to znači da se najviše isplati izgradnja više reaktorskih jedinica na jednom mestu. Ovo čini velike reaktori dobrim rešenjem za masovnu proizvodnju električne energije.
U isto vreme, iako mali modularni reaktori mogu biti skuplji od velikih reaktora u smislu dolara po MV i dolara po MVh, oni potencijalno nude manje ukupne troškove projekta i rešenja za specifične slučajeva, kao što su zamena manjih postrojenja na ugalj ili industrijski procesi koji zahtevaju toplotnu energiju, navodi se u izveštaju.
“Putevi do komercijalnog pokretanja” je serija izveštaja koje je pokrenulo Ministarstvo energetike (DOE) sa ciljem upoznavanja javnosti o stanju u određenim tehnologijama kao i njihovom komercijalnom potencijalu i pružanja putokaza za investicione odluke. Prva četiri Liftoff izveštaja – koji će se ažurirati kako se komercijalizacija svake tehnologije razvija – o čistom vodoniku, naprednom nuklearnom i dugotrajnom skladištenju energije, objavljena su u martu prošle godine. Koncept izveštaja je “otvoren” odnosno, ovvaj izveštaj se konstantko apdejtuje i dopunjuje. A činjenica da je juče izašao dodatak izveštaja o nuklearnim tehnologijama govori o tome da je možda došlo do neke promene u javnom mnjenju ali i u investicionih subjekata.
Izveštaj je zajednički projekat Kancelarije za programe zajmova DOE, Kancelarije za čiste energije, Kancelarije za nuklearnu energiju, Kancelarije za tehnološke tranzicije, Kancelarije za politiku i Nacionalne laboratorije “Argon” i Nacionalne laboratorije Ajdaha.
S.A.