Aktivisti Grinpisa na konferenciji u Portorožu i odgovor na njihove tvrdnje
Aktivisti Grinpisa (Greenpeace) protestvovali su ispred konferencije o nuklearnoj energiji koja se održava u Portorožu u Sloveniji i skrenuli pažnju na otvorena pitanja u vezi sa izgradnjom drugog bloka nuklearne elektrane Krško (JEK2)
Tokom ceremonije otvaranja aktivisti su izašli iz obližnjeg kombija i ispred ulaza u hotel postavili žutu burad sa simbolom nuklearne energije ili radijacije i raširili transparente. Popeli su se i na krov hotela i okačili jedan od transparenata na fasadu i zapalili dimne baklje. Ovo je, prema portalu delo.si, bila najveća intervencija Grinpisa Slovenije do sada.
Tom prilikom, aktivisti su uputili niz kritika upućenih nuklearnoj industriji i, po svemu sudeći, koncentrisali se na cenu. Tako su kao problem istakli povećane cene investiranja poslednjih decenija, navodeći projekte koji su probili planirane nivoe investicija. Mada su izbegli da napomenu i da su povećane cene u velikoj meri posledica konstantnih odlaganja i pauziranja projekata i konstantnog pooštravanja kriterijuma i bezbednosnih standarda (a koji su, opet, dobrim delom posledica organizovane decenijske kampanje protiv nuklearne energije).
Efektna reakcija jednog portala
Na argumentaciju Grinpisa (i ovaj vid protesta) je reagovao slovenački portal Jedrska.si: “Jasne poruke današnje konferencije više od 200 slovenačkih i stranih stručnjaka za nuklearnu energiju i bezbednost pokušala je da preglasi šačica uglavnom stranih aktivista naučno kontroverznim i pogrešnim izjavama.”
“Apelujemo na javnost i predstavnike medija da glasnijim i šarenijim nastupima ne zasenjuju stručno zasnovana rešenja. Profesija je već prevladana u energetskim investicijama u Sloveniji, a posledice takvih odluka osećamo i danas” dodaje se u tekstu.
Jedrska takođe podseća da u vreme kada svet pokušava da smanji zagađenje i istovremeno obezbedi dovoljno električne energije za sve digitalizovanije društvo, sve više zemalja se okreće nuklearnoj tehnologiji i da se trenutno e samo u Evropskoj uniji predlaže više od 40 novih nuklearnih reaktora. I dodaje da je zamena i proširenje postojećih slovenačkih nuklearnih kapaciteta potpuno je neuporedivo sa nasukanim projektom u Šoštanju (TEŠ), koji je nastao kao rezultat investicije koja je bila suprotna mišljenju većeg dela struke.
“TEŠ6 je bio tehnologija za koju je bilo jasno da joj vreme ističe. Nuklearna energija je trenutno u fazi rasta”, kaže jedrska.si.
A što se tiče obnovljivih izvora energije, navodi se da “obnovljivi izvori i dalje imaju tehnička ograničenja i ne mogu samostalno napajati elektroenergetski sistem. Sunčeva energija se ne može uhvatiti noću ili je svrsishodno skladištiti za zimu, kada proizvodnja značajno opada.
Da bismo se borili protiv klimatske i energetske krize i da bismo stekli stratešku nezavisnost od stranaca, potrebni su nam svi dostupni izvori energije sa niskim sadržajem ugljenika.
Na kraju je stav ovog portala sasvim jasan: “protivljenje nuklearnoj energiji će nas dugoročno vezati za fosilna goriva ili njihov nedostatak i posledično skupi uvoz. Tada će aktivisti već odložiti svoje šarene transparente ili ih odneti u druge zemlje u zavisnosti od trenutne inspiracije ili naloga. Posledice loših odluka donetih pod njihovim pritiskom snosiće slovenačka privreda, a posebno slovenačke porodice.”
S.A.