Foto: Wikimedia

Srbija: formirana posebna jedinica za nuklearnu energiju; završena studija sa EDF-om

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa Emanueleom Žiofreom (EEAS) o reformama u energetskom sektoru, sa posebnim osvrtom na dalje korake u razvoju nuklearnog programa Srbije

Ministarka je naglasila da je u toku formiranje međuresorne grupe stručnjaka koja će raditi na pripremnim aktivnostima neophodnim za donošenje konačne „informisane odluke“ o korišćenju nuklearne energije u mirnodopske svrhe, kao i da je unutar samog Ministarstva formirana je posebna jedinica koja će se isključivo baviti razmatranjem opravdanosti razvoja nuklearnog programa.

U saopštenju ministarstva se takođe podseća da je Srbija ušla u novu fazu priprema za korišćenje nuklearne energije i da je preliminarna tehnička Studija u saradnji sa EDF-om, te da ona je obuhvatila analizu spremnosti elektromreže za prihvat nuklearne elektrane, ispitivanje dostupnih tehnologija i potencijalnih partnera. 

A mi podsećamo da pomenuta tehnička studija još uvek nije dostupna javnosti.

Izvor: Ministarstvo rudarstva i energetike

S.A.