Foto: Wikimedia

Odlazeća administracija Bajden-Haris postavila plan američke vlade za ekspanziju nuklearne energije u SAD 

Bela kuća je najavila okvir za postizanje ovih ciljeva tokom konferencije COP29 koja se održava u Bakuu 

Foto: Wikimedia
Foto: Wikimedia

Kao što je navedeno u ovom okviru, Sjedinjene Države će imati za cilj da do 2050. godine iskoriste 200 gigavata neto novih nuklearnih energetskih kapaciteta, što će barem utrostručiti trenutne kapacitete u SAD. Očekuje se da će neto povećanje kapaciteta doći iz više izvora, uključujući izgradnju novih nuklearnih elektrana, povećanje kapaciteta postojećih reaktora i ponovno pokretanje reaktora koji su povučeni iz ekonomskih razloga. 

A postizanje ovog dugoročnog cilja biće omogućeno postizanjem bližih ciljeva: razvojem “ekosistema” za raspoređivanje nuklearne energije sa 35 gigavata novih kapaciteta do 2035. koji će raditi ili će biti u izgradnji u Sjedinjenim Državama kao i ubrzanje sposobnosti tog ekosistema za implementaciju nuklearne energije povećanjem održivog tempa proizvodnje od 15 gigavata godišnje u Sjedinjenim Državama do 2040. godine, kao podrška implementaciji projekata u SAD i na globalnom nivou. 

Proširenje kapaciteta nuklearne energije SAD u skladu sa ovim ciljevima bi trebalo da obezbedi i stotine hiljada održivih, dobro plaćenih poslova u Sjedinjenim Državama,  ojača domaće lance snabdevanja nuklearnom energijom i američku proizvodnju, poveća energetsku pouzdanost, otpornost mreže i pristupačnost, podrži dostizanje ekonomije sa nultom emisijom do 2050. Godine kao i da ojača američko liderstvo i globalnu konkurentnost u tehnologiji i inovacijama nuklearne energije.

Okvir uspostavlja skup vodećih principa za uspešno povećanje nuklearne energije u Sjedinjenim Državama na način koji unapređuje osnovne vrednosti i obaveze, uključujući obezbeđivanje javnog zdravlja i bezbednosti, zaštitu životne sredine, osiguravanje pristupačnosti energije, smisleno angažovanje sa zajednicama i pružanje usluga lokalnoj zajednici beneficije, poštovanje plemenskog suvereniteta, unapređenje ekološke pravde i promovisanje nacionalne bezbednosti.

Što se konkretnih ciljeva tiče, okvir navodi opisuje 30 konkretnih akcija u okviru devet ključnih stubova: Izgradnja novih velikih reaktora gigavatskog kapaciteta; izgradnja malih modularnih reaktora (SMR); izgradnja mikroreaktora; proširivanje i proširenje postojećih reaktora, kroz obnavljanje licenci, povećanje snage i ponovno pokretanje nedavno penzionisanih reaktora; poboljšanje licenciranja i izdavanja dozvola; razvijanje radne snage; razvijanje lanaca za snabdevanje komponentama; razvijanje gorivnih lanaca snabdevanja; kao i upravljanje istrošenim nuklearnim gorivom. 

U saopštenju Bele kuće se navodi da nuklearna energija trenutno isporučuje oko 20% električne energije u zemlji i polovinu američke energije bez ugljenika na siguran, čist, pouzdan i pristupačan način zajednicama širom zemlje. Navodi se i da nuklearne elektrane takođe podržavaju lokalnu ekonomiju kroz trajne, visoko plaćene poslove i doprinose poreskoj osnovi kako bi se osiguralo da zajednice ne budu ostavljene prelaskom Sjedinjenih Država na čistu energiju. 

Povećana ulaganja u bezbedno i odgovorno korišćenje nuklearne energije i povezanih lanaca snabdevanja će ojačati našu nacionalnu bezbednost, povećati energetsku pouzdanost i otpornost, razviti američku ekonomiju i vratiti američko liderstvo i globalnu konkurentnost u ovoj kritičnoj industriji i vlada SAD podržava odgovorno korišćenje domaće nuklearne energije na način koji uzima u obzir sve zajednice i unapređuje osnovne vrednosti i obaveze u pogledu javnog zdravlja, bezbednosti, zaštite životne sredine, ekološke pravde, značajnog angažovanja zajednice, koristi zajednice, pristupačnosti energije i plemenskog suvereniteta navodi se u saopštenju. 

Ali administracija Bajden-Haris je odlazeća i za nešto više od mesec dana će na čelo SAD dođi novi stari predsednik Donald Tramp, pa ostaje nejasno na koji će način njegova administracija ovaj plan implementirati.

S.A.